رادیو مژده

 

 

پخش زنده

 

رادیو مژده

 

رادیو مژده

 

 

پخش زنده

map

map

در مقالۀ اول، گفتیم که هدف از این مجموعه، اثبات حقانیت مسیحیت از طریق ارائۀ دلایل و شواهد تاریخی و منطقی است. در این مقاله، به بررسی موضوع کتاب‌مقدس که کتاب آسمانی مسیحیان است، خواهیم پرداخت، زیرا تمام اصول اعتقادی و عملی مسیحیت از آن سرچشمه می‌گیرند.

در مقالۀ پیشین، گفتیم که کتاب‌مقدس در طول حدود ۱۵۰۰ سال و به دست تقریباً ۴۰ نفر نوشته شده است. برخلاف سایر کتاب‌های مذهبی که در طول مدت ‌زمانی کوتاه و در دورۀ زندگی بنیانگذارشان نوشته شدند، کتاب‌مقدس به دست افراد مختلف و در زمان‌های گوناگون و در مکان‌های مختلف به نگارش در آمد. حال، این سؤال پیش می‌آید که بخشهای مختلف کتاب‌مقدس که به این شکل نوشته شدند، چگونه در کنار هم قرار گرفتند و کتاب واحدی را تشکیل دادند که ما آن را کتاب‌مقدس می‌خوانیم؟

در این مجموعه از مقالات، مباحثی را ارائه خواهیم داد، تحت عنوان "شواهد مسیحیت و رأی دادگاه". این مباحث از کتابی به همین نام گرفته شده که به قلم نویسندۀ مشهور معاصر، جاش مَک‌داوِل (Josh MacDowell) می‌باشد. این یکی از معروف‌ترین کتاب‌های مسیحی در روزگار ما است. ما آن را به‌طور خلاصه و به زبانی ساده ارائه می‌دهیم.

در این مقاله، به اثبات اعتبار و درستی عهدجدید از لحاظ تاریخی خواهیم پرداخت. هدف ما این است که ثابت کنیم متنی که امروز در دست داریم، با نوشته‌های اصلی رسولان مطابق است و در طول تاریخ، تحریف نشده است.

ما در مقالات گذشته، به بررسی اعتبار و درستی کتاب‌مقدس از دیدگاه تاریخی پرداختیم و نیز نشان دادیم که چرا مسیحیان ایمان دارند که عیسی، پسر خدا است.

کاملاً به‌جا است که بگوییم مسیحیت در گهوارۀ دین یهود پرورش یافت. عیسی، همان مسیحای موعود انبیای یهود است. او پیامبری جدید نبود که دین جدیدی آورده باشد. رسالت او این بود که تفسیر درست احکام تورات را تعلیم دهد و پیشگویی‌های انبیا را، از موسی گرفته تا ملاکی، آخرین نبی یهود، جامۀ عمل بپوشاند. در این مقاله، خواهیم کوشید برخی از پیشگویی‌های انبیای یهود را بررسی کنیم که در زندگی و مرگ و زنده شدن عیسی تحقق یافتند.

در این مقاله، خواهیم کوشید تا نشان دهیم عیسی واقعاً که بود. نمی‌توانیم دربارۀ کارها و تعالیم او بحث کنیم، مگر اینکه نخست پی ببریم او که بود. عده‌ای او را یکی از پیامبران اولوالعزم می‌دانند. بعضی دیگر او را معلم برجستۀ اخلاق به‌شمار می‌آورند. عده‌ای نیز او را مرد نیکی می‌دانند که دچار اختلال خودبزرگ‌بینی بود. اما انجیل دربارۀ او چه می‌گوید؟ او خودش چه ادعایی در مورد خویشتن داشت؟

آیا عیسی واقعاً شخصیتی تاریخی بوده است؟ آیا اساساً چنین شخصی هرگز در تاریخ وجود داشته است؟

در این مقاله، هدف ما این خواهد بود که نشان دهیم متن عهدعتیق که امروز در دست داریم، از لحاظ تاریخی معتبر است و در طول زمان تغییر نیافته و تحریف نشده است.

بالای صفحه