پخش زنده

من از کودکی، علاقۀ خاصی به تاریخ داشته‌ام. با اینکه از وطنم بیرون آمده‌ام، اما کتاب تاریخ کلاس پنجم دبستان را با خود آورده‌ام و هنوز برایم جالب است، خصوصاً اینکه نقاشی‌های رنگی و بسیار زیبایی از تاریخ مملکت ما دارد.

همین علاقه را نیز به تاریخ مسیحیت در طول تاریخ دارم و در این زمینه، مطالعاتی داشته‌ام. اما وقتی تاریخ کلیسا و مسیحیت را از آغاز تا زمان خود می‌خوانم، دچار حيرت می‌شوم، چرا که می‌بینم مسیحیت از چه فراز و نشیبهایی گذشته است، فراز و نشیبهایی که چندان خوشایند نیستند.

اما وقتی تاریخ کلیسا را به صورت کلی مد نظر قرار می‌دهم، اطمینان می‌یابم که همۀ امور در دستان پرقدرت مسیح قرار دارد و به‌طور خاص، به یاد این فرمایش خداوند و منجی ما، عيسی مسیح، می‌افتم که فرمود: "بر این صخره، کلیسای خود را بنا می‌کنم و دروازه‌های هاویه (یعنی عالم مرگ و مردگان) بر آن استیلا نخواهد یافت." (متی ۱۶: ‏۱۸). کلیسا گرچه از فراز و نشیبهای سخت گذشته، اما مسیحیتِ واقعی هنوز پایدار مانده است چون بر مسيحِ از مردگان برخاسته و زنده، بنا شده است.

در عهد جديد، عید پنتیکاست، همان روزی است که کلیسا توسط روح‌القدس متولد گشت و بنیان گذاشته شد، کلیسایی که "دروازه‌های هاویه" بر آن استیلا نخواهد یافت و همواره استوار باقی می‌ماند تا روزی که خود مسیح بازگردد. آمین.

بالای صفحه